Počasí

Úterý Polojasno 10/-1 °C
Středa Polojasno 15/1 °C
Čtvrtek Oblačno až zataženo s občasným deštěm 15/5 °C
Pátek Zataženo 14/6 °C

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Památky a okolí

Památky a okolí

Památky

V centru obce, u kostela, je umístěna socha Sv. Floriána, patrona hasičů a horníků. Dominantou obce je kostel Neposkvrněného početí Panny Marie.

V roce 1999 si místní římskokatolická církev připomněla 75. výročí posvěcení tohoto kostela, který byl vybudován díky úsilí obyvatel Svatavy.
Již v prvním desetiletí 20. století (od roku 1908) obyvatelé počali organizovat sbírky na jeho výstavbu, do té doby Svatavští na bohoslužby docházeli do okolních vesnic.

V obci byl založen spolek na podporu výstavby kostela, někteří lidé přispívali dlouhodobě pravidelně, přesto bylo prostředků na výstavbu málo a musely být vydány dluhopisy v celkové hodnotě 50 tisíc korun, díky nimž bylo možno stavbu dokončit. V době samotné výstavby a dlouhá léta poté (až do své smrti v roce 1946) působil ve svatavské farnosti P. Josef Eis, který má na celém díle velkou zásluhu. Kostel byl slavnostně vysvěcen 26. října 1924 pražským světícím biskupem Glosauerem. O dva roky později přispěl na výstavbu fary dokonce sám papež Pius XI.

Léta budování komunismu se však na svatavském kostele projevila velmi neradostně - za celou následující dobu byla opravena pouze střecha (bez věže), svatavští farníci (čítající dnes pouze hrstku lidí) podle svých možností udržovali kostel alespoň uvnitř.

Po 100 letech se občané Svatavy opět obracejí na dobrodince, aby kostel pomohli finančním příspěvkem zrekonstruovat.

Příspěvky je možné zasílat na číslo účtu: 19 - 44 88 69 02 17 / 0100 (Komerční banka, B. Němcové 1808, 356 19 Sokolov

Svatavští občané zároveň touto cestou vyjadřují své poděkování všem, kteří již jakýmkoli způsobem k záchraně svatavského kostela přispěli či přispějí.

Okolí

Kostel

Okolí obce, ať již blízké nebo široké, svou malebnou krajinou a historickými památkami má svým návštěvníkům co nabídnout. Samotná řeka Svatava protékající obcí svými zákoutími, čistou vodou a bujnou vegetací na březích je velkým lákadlem pro turisty.

Blízké okresní město Sokolov ležící při soutoku řek Ohře a Svatavy a o němž se nejstarší písemná zmínka dochovala z roku 1279, láká nejen k nákupům v obchodních střediscích, ale i k návštěvě památek, zejména pak zámku. V němž je připomínán šlechtický rod Nothaftů, kteří patřili mezi německé kolonisty, usazující se ve 12. a 13. století na Loketsku a Chebsku. Archeologický výzkum prokázal, že v místech dnešního zámku stával již ve 13.století kamenný hrádek. 

Dnes se v zámku nachází "Muzeum hornictví".. Obec Těšovice se nachází na pravém břehu řeky Ohře a leží v samém sousedství Sokolova.  Tato původně slovanská obec je v písemných pramenech poprvé doložena v roce 1396.V té době zde stála středověká tvrz, jejíž pozůstatky jsou zabudovány v hrázděné stavbě č.p.1. Se svými 160 obyvateli patří k nejmenším samostatným obcím Sokolovska. Po vyřešení obchvatu Sokolova, který měl drasticky zasáhnout do původní zástavby, se předpokládá, že se Těšovice stanou vyhledávaným cílem výletů a že jejich klid a zeleň přiláká nejen obyvatele Sokolova.

Chlum sv. Maří, poutní místo již od 14.století, ve vzdálenějším okolí obce, láká k návštěvě mnoho turistů i dnes. Budova kostela patří k nejvýznamnějším barokním stavebním památkám v České republice.

Dalším místem, které je možné v okolí navštívit je obec Březová, která je veřejnosti známá pořádáním mistrovství světa v cyklotrialu. Okolí obce láká svým okolím k pěší turistice a houbaření.

Za návštěvu stojí i půvabná obec Královské Poříčí s gotickým kostelem sv. Kunhuty z první poloviny 13. století, barokně upraveného v 17. století. Na okraji obce pak stojí za povšimnutí hrázděné stavení a účelově využitý secesní zámek z roku 1910.