Počasí

Čtvrtek Zataženo 3/0 °C
Pátek Zataženo 1/-1 °C
Sobota Zataženo 2/0 °C
Neděle Zataženo 6/3 °C

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Historie

Historie

Obec Svatava leží na rozšířeném údolí při vyústění stejnojmenné řeky, která pramení u obce Zwota v Sasku, do řeky Ohře.

Vznik obce Svatava je zahalen v temnu, protože Svatava byla zpočátku bezvýznamnou osadou. Nejstarší zápis o Svatavě je z roku 1181 a netýká se obce, nýbrž řeky, která obcí protéká a podle ní má obec jméno. První písemná zmínka o obci Svatava se nachází v listině krále Václava IV. z roku 1391, kde je zmínka o staré zemské stezce, která vedla přes obec Svatavu. Úředně je Svatava dříve Zwoda a nebo Zwota zmiňována poprvé v roce 1454 jako nothaftovské léno. V roce 1903 byla obec císařským rozhodnutím povýšena na městys.

Význačným mezníkem ve vývoji obce původně bezvýznamné zemědělské obce se stal rok 1789. Od tohoto data se obec začala měnit ve význačné hornicko průmyslové centrum.

Rozvoj uhelného hornictví vytvořil podmínky pro vznik průmyslu. Ukončením těžby hnědého uhlí v březnu roku 2000 na dole Medard se otevřela nová epocha historie Svatavy, neboť ve zbytkové jámě se připravuje rozsáhlá hydrická rekultivace s vodní plochou o rozloze cca 500 ha a z výrazně hornické obce se stane do roku 2012 významné rekreační středisko.

Obec má Základní školu prvého stupně, mateřskou školu s kapacitou do 50 dětí. Pro využití volného času má dvě fotbalová hřiště, z toho jedno je travnaté, hřiště na volejbal, na plážový volejbal a vlastní tělocvičnu.

Ve středu obce se nachází kostel, postavený z finančních sbírek svatavských občanů v roce 1924 a budova Obecního úřadu. Náměstí před budovou Obecního úřadu zdobí kamenná socha svatého Floriána, státní kulturní památka. Utrpení žen za druhé světové války připomíná památník ženského koncentračního tábora v části obce Podlesí.

Obec Svatava Obec Svatava