Fulltextové vyhledávání

Počasí

Sobota Zataženo 23/14 °C
Neděle Oblačno 22/14 °C
Pondělí Zataženo 25/14 °C
Úterý Oblačno 32/16 °C

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Historie

Historie

Městys Svatava leží na rozšířeném údolí při vyústění stejnojmenné řeky, která pramení u obce Zwota v Sasku, do řeky Ohře.

Vznik městysu Svatava je zahalen v temnu, protože Svatava byla zpočátku bezvýznamnou osadou. Nejstarší zápis o Svatavě je z roku 1181 a netýká se městysu, nýbrž řeky, která obcí protéká a podle ní má městys jméno. První písemná zmínka o městysu Svatava se nachází v listině krále Václava IV. z roku 1391, kde je zmínka o staré zemské stezce, která vedla přes městys Svatava. Úředně je Svatava dříve Zwodau a nebo Zwota zmiňována poprvé v roce 1454 jako nothaftovské léno. V roce 1903 byl městys císařským rozhodnutím povýšena na městys.

Význačným mezníkem ve vývoji městyse původně bezvýznamné zemědělské obce se stal rok 1789. Od tohoto data se městys začal měnit ve význačné hornicko-průmyslové centrum.

Rozvoj uhelného hornictví vytvořil podmínky pro vznik průmyslu. Ukončením těžby hnědého uhlí v březnu roku 2000 na dole Medard, se otevřela nová epocha historie Svatavy, neboť ve zbytkové jámě se připravuje rozsáhlá hydrická rekultivace s vodní plochou o rozloze cca 500 ha a z výrazně hornické obce se v budoucnu stane významné rekreační středisko.

Městys má základní školu do 5. třídy, školní jídelnu, školní družinu a mateřskou školu. Pro využití volného času má dvě fotbalová hřiště, z toho jedno je travnaté, hřiště na volejbal, na plážový volejbal a vlastní tělocvičnu.

Ve středu obce se nachází kostel, postavený z finančních sbírek svatavských občanů v roce 1924 a budova Úřadu městyse Svatava. Náměstí před budovou zdobí kamenná socha svatého Floriána, která je státní kulturní památkou. Utrpení žen za druhé světové války připomíná památník ženského koncentračního tábora v části městyse Podlesí.

Obec Svatava Obec Svatava